Dlažba má rôzne vlastnosti : rozmer, hrúbka dlaždice, použitie, odtieňové kolísanie, trieda protišmyku a tak ďalej a tak ďalej…
Poďme si vysvetliť ako sa v tom trošku viacej vyznať.
Materiál
Dlažby a obklady v našej ponuke sú z materiálu gres. Gresová dlažba je prísľubom trvácnosti. Je alternatívou klasickej keramiky, pričom má lepšiu odolnosť voči oteru, poškrabaniu, lepšie odoláva aj chemikáliám keďže nemá temer žiadne póry v štruktúre, ktorá vzniká rozdrvením kameňa na prach, s následným zlisovaním do formy homogénneho materiálu a následným dvojitým vypaľovaním s vyššou teplotou ako pri keramike. Vďaka tomuto procesu má teda gres oveľa nižšiu nasiakavosť, do 0,5 %, čím je odolnejší voči mrazu a všeobecne voči nízkym teplotám a vlhkosti. Jeho výhodou sú skvelé tepelné vlastnosti, bez strát vedie teplo, takže je predurčený pre riešenie podláh v interiéroch s podlahovým kúrením.
Veľkosť a rektifikácia
Rozmery dlaždíc udávame všeobecne v centimetroch – 30×60, 60×60, 60×120, 120×120 a i. V tomto čísle sa započítava aj možná špára medzi jednotlivými dlaždicami aby bolo možné vytvoriť pokládku aj z rôznych veľkostí s pravidelným špárovaním.
Tepelnou úpravou sa dlaždice zmršťujú tým pádom môžu nastať odchýlky v ráde milimetra, t.j. 0,5 – 2 mm pre celkovú dĺžku resp. šírku dlaždice. Jemné odchýlky majú dlažby bez tzv. rektifikácie, ktoré sa kladú so škárou 2 – 8 mm pričom odporúčanie je 3 – 4 mm, pre vyrovnanie prirodzených nerovností nerektifikovanej dlažby.
Rektikfikáciou chápeme dodatočnú úpravu hrán zabrúsením po vypálení, čím je dosiahnuté zarovnanie v 90° uhle hrán a tým pádom vieme dosiahnuť minimálnu špáru 1,5 – 2 mm. Rektifikovaná dlažba je výhodnejšia pre čistenie a údržbu pričom v takto zarovnaných špárach sa zanáša menej baktérií a nečistôt, pričom sa neodporúča kladenie na zraz, teda bez špáry, kde nielenže nečistota zanesená v ryhách je neodstrániteľná, no naviac tento typ pokládky úplne eliminuje absorbovanie pnutia medzi podkladom a dlažbou.
Na zem alebo na stenu?
Dlažby v našom sortimente majú vo vlastnostiach použitie vypísané :
- Dlažba aj Obklad – vhodné pre podlahy aj steny,
- Len obklad – určené pre obklad stien, zväčša tenšie napr. 8 mm, skôr vysoko lesklé povrchy, ktoré nie sú kvôli bezpečnosti určené na podlahy pre vysokú šmykľavosť, s menšou odolnosťou voči oteru,
- Exteriér – obvykle dlažby s vyššou triedou protišmykovosti a väčšou odolnosťou voči poveternostným podmienkam,
- Dekor – používa sa pre oživenie a dekoráciu či už stien alebo podlahy, v pásoch zdôrazňujúcich konkrétnu časť miestnosti ( napríklad zrkadlová a umývadlová časť kúpeľne), obloženie celej steny (pre zdôraznenie útulnosti obývačky) či obloženie celej miestnosti pre vytvorenie dojmu džungle alebo drevenej chaty.
Väčšina dlaždíc je hrúbky 9,5 alebo 8,5 mm, takže sú použiteľné variabilne. Je už len na Vás či na stenu alebo na podlahu 🙂
Farba
V našom sortimente sú dlažby s všeobecným názvom, väčšinou z taliančiny alebo angličtiny, ktorý býva odvodený od podobnosti farebnej varianty v danej kolekcii, príkladom kolekcia Cottage (Chata), ktorá je imitáciou dreva, kde si vieme názvy doslovne preložiť a zároveň sú názvami dreva rôznych druhou stromov : Acacia- Akácia, Carpino-Hrab, Cipresso-Cipriš, Larice-Smrekovec, Olmo-Brest, Seraya-Seraya(rod Shorea, Indonézia), Tiglio-lipa, Ulivo-olivovník.
Pri farbe je dôležitý údaj takzvané odtieňové kolísanie resp. farebná variabilita. Táto informácia nám hovorí o úrovni zámerného alebo náhodného kolísania odtieňov farieb, štruktúry povrchu, kresby alebo farebnosti dekorácie, a teda aký rozdiel bude keď sa pozrieme na dlaždice v balení. Poďme si uviesť nejaké príklady aj s vysvetlením označenia :
V1 – nebadateľné až žiadne odchýlky vo farbených odtieňoch resp. povrchu, s konzistentnou textúrou a odtieňom. Dlaždice sú 1:1, bez farebnej zmeny, rovnaký povrch, “akoby by ich jedna materská pec mala”, pričom môžeme povedať, že takéto dlažby väčšinou nie sú imitáciami, príkladom imitácie mramoru, kameňa a pod.
Typickým príkladom sú biele obkladačky do kúpeľní.
V2 – stredná variabilita, malé odchýlky vo farebných odtieňoch a textúre,
V3 – vysoká variabilita, veľké odchýlky farebných odtieňov a reliéfu,
V4 – vysoko náhodná variabilita farebnosti a textúry, veľmi veľké až náhodné odchýlky,
Pre lepšiu predstavu ako to bude naozaj vyzerať odporúčame si prezrieť dlaždice pred pokládkou a skúsiť si ich niekoľko poskladať “nasucho” aby ste si mohli určiť štýl vzoru a predišli opakovaniu rovnakých variant. Jednotlivé dlaždice sa otáčajú v uhle o 90° alebo 180° pre prirodzenejší dojem z prírodných dekorov.
Možnosti pokládky si ukážeme v nasledujúcom článku …
Trieda protišmyku a typy povrchových úprav
Triedou protišmyku rozumieme zadelenie do kategórie podľa protišmykovosti povrchu. Toto označenie začína veľkým písmenom R a číslo značí triedu, pričom vyššie číslo znamená vyššiu odolnosť voči šmyknutiu.
R9 :
- uhol sklonu od 6° do 10°
- nízky súčiniteľ adhézie
- napr. chodby administratívnych budov, škôl a nemocníc, schodisko, vstupné haly, jedálne, kancelárie
R10 :
- uhol sklonu od 10° do 19°
- normálny súčiniteľ adhézie
- napr. sklady, sanitárne priestory, kuchynky
R11 :
- uhol sklonu od 19° do 27°
- zvýšený súčiniteľ adhézie
- napr. práčovne, autodielne a umyvárne, letiskové haly, laboratóriá, vchody a exteriérové schodiská, jedálne s výdajom do 100 obed za deň
R12 :
- uhol sklonu od 27° do 35°
- vysoký súčiniteľ adhézie
- napr. mliekarne, chladiace komory, udiarne, požiarne zbrojnice, jedálne s výdajom nad 100 obed za deň, čističky odpadových vôd
R13 :
- napr. bitúnky, rafinérie tukov, garbiarne, výrobne údenín a lahôdok
Triedu protišmyku dopĺňajú ešte písmenné označenia, ktoré sú v popise pri jednotlivých dlažbách, a ak spĺňajú viac ako jednu kategóriu sú sčítané, napr. A+B.
A – uhol sklzu je väčší alebo rovný 12° – napr. šatne, suché chodby pre chôdzu na boso, suché sauny, dná bazénov bez sklonu od 80 do 135 cm,
B – uhol sklzu je väčší alebo rovný 18° – parné sauny, sprchy, schody, okolie bazénov, detské bazéniky, vodorovné dno bazénov do 80 cm, dno bazénov zo sklonom do 8° a hĺbkou do 135 cm,
C – uhol sklzu je väčší alebo rovný 24° – napr. šikmé okraje bazénov, plavecké štartovacie mostíky, schody do vody, nášľapné plochy rebríkov, priechodné bazény, dno bazénov so sklonom nad 8° a hĺbkou do 135 cm.
Povedzme si ešte o type povrchov :
Leštený / lesklý
(z tal. levigato) – Dlaždice s týmto povrchom sú jednotne leštené cez celý povrch. Tým je dodaný vysoký lesk, ktorý dáva vyniknúť mnohým vzorom. Je veľmi obľúbený pri obkladaní kúpeľní, pričom takto hladký povrch je jednoduchý na údržbu a čistenie. Naviac presvetľuje priestor odrážaním svetla, pričom miestnosti pôsobia väčšie. Tento povrch má nevýhodu pri použití na podlahe, pretože mávajú nízku alebo žiadnu odolnosť voči šmyknutiu.
Lapovaný
(z tal. lappato) – Táto technika na rozdiel od klasického leštenia siaha do povrchu dlaždice len niekoľko desatín milimetra. Takto sa zušľachťuje povrch nepravidelným odleštením a tak vzniká na dlaždiciach efektný kontrast lesku a matu medzi vrchnou doleštenou časťou a spodnejšou nelapovanou časťou.
Naturálny
(natural) – resp. matný povrch, nebýva taký hladký ako leštené povrchy no na dotyk zostáva “hebký”, rozhodujúcim je efekt pri pohľade naň pretože neodráža svetlo. Zväčša je pri týchto povrchoch dojem pokoja a harmónie. Je vhodný do často užívaných priestorov ako kuchyňa alebo kúpeľňa, pretože nedá vyniknúť zaschnutým kvapkám vody a iným škvrnám ako tomu je pri lesklom povrchu, a zároveň je vhodnejším pre podlahy vďaka vyššej protišmykovosti.
I like this weblog very much, Its a real nice situation to read and get info.